Akredytacje PCA
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytutu Motoryzacji od wielu lat potwierdza swoje kompetencje techniczne poprzez akredytacje. Są one następujące:
1. AB 082 - Zespół Laboratoriów
2. AP 025 - Laboratorium wzorcujące
3. AC 215 - Jednostka Certyfikująca Systemy Zarządzania
4. AC 001 - Jednostka Certyfikująca Wyroby
5. AK 021 - Jednostka Inspekcyjna
Zakresy poszczególnych akredytacji są monitorowane i aktualizowane odpowiednio do oczekiwań klientów, zmian w przepisach prawnych, wymagań dotyczących wyposażenia pomiarowo-badawczego oraz wymagań wskazanych w dokumentach odniesienia.
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytutu Motoryzacji jest akredytowany przez PCA, sygnatariusza:
- Porozumienia o Wzajemnym Uznawaniu (ILAC MRA) umożliwiającego wzajemne uznawanie wyników badań, świadectw wzorcowania wydanych przez akredytowane podmioty będące członkami ILAC – International Laboratory Accreditation Cooperation – międzynarodowej organizacji, zrzeszającej podmioty, których celem jest współpraca w zakresie akredytacji różnego rodzaju programów opracowanych dla laboratoriów. Jednym z kluczowych celów porozumienia ILAC MRA jest wspieranie eliminacji technicznych barier w handlu,
- Porozumienia o Wielostronnym Uznawaniu (The International Accreditation Forum Multilateral Recognition Arrangement - IAF MLA), opartego na równoważności programów akredytacji prowadzonych przez zrzeszone w IAF jednostki akredytujące, umożliwiającego wzajemne uznawanie certyfikatów wydanych przez akredytowane podmioty.
Na podstawie zawartych umów certyfikaty i sprawozdania z badań wydane przez PIMOT (opatrzone logiem akredytacji, MLA/MRA), mogą być uznawane przez zainteresowane instytucje w krajach będących sygnatariuszami tych wielostronnych porozumień.
Akredytacja m.in:
- jest obiektywnym dowodem na to, że organizacje działają zgodnie z najlepszą praktyką,
- jest istotnym argumentem przy wyborze dostawców na rynku krajowym i międzynarodowym,
- jest mechanizmem wykorzystywanym w celu zapewnienia publicznego zaufania,
- zapewnia, iż akredytowane podmioty dostarczają wiarygodnych informacji, na podstawie których mogą być podjęte decyzje np. w sprawie udzielenia świadectwa homologacji,
- podnosi wiarygodność wyników certyfikacji oraz odgrywa istotną rolę w procesie notyfikacji,
- przyczynia się do likwidacji barier w handlu poprzez wzajemne uznawanie procedur oceny zgodności (swobodny handel międzynarodowy jest stymulatorem wzrostu ekonomicznego),
- wpływa na wysoką jakość wyrobów i usług oraz kompetencji personelu,
- dzięki akredytacji możliwe są wiarygodne i precyzyjne wyniki analiz oraz badań w obszarach związanych z bezpieczeństwem, zdrowiem i środowiskiem (np. badania kompatybilności elektromagnetycznej, chemiczne, odporności na przeciążenia).
Przydatne linki:
Polskie Centrum Akredytacji – www.pca.gov.pl
International Laboratory Accreditation Cooperation – http://www.ilac.org
International Accreditation Forum – http://www.iaf.nu